Mülakatlarda En Çok Karşılaşılan 10 Soru

İş görüşmelerinde karşılaşılabilecek sorulara cevap önerileri:

mulakat-10-soru

 1. Kısaca kendinizden bahseder misiniz?
  • Yanlış Cevap: Bla bla bölümünden mezun olduktan sonra, bu bölümün benim için doğru olmadığına karar verdim ve bla bla biriminde işe başladım. Oradan bla bla bölümün geçtim ve bu işi de başardım. Şimdi de daha büyük bir firmada tecrübelerimi ortaya koymak istiyorum.
  • Tavsiye: Ne kadar dürüst olursanız olun, en önemli konu ne söylediğiniz değil nasıl söylediğinizdir. İşinize yarayacak konu takvim sıralaması ile anlatmak değil görüştüğünüz pozisyon ile ilişkilendirerek geçmiş tecrübenizi paylaşmanızdır.
  • Doğru Cevap: Rahat iletişim kurabilen, çabuk uyum sağlayan ve çalıştığım her firmada yeni fikirlerle pozitif katkı sağlayabilen biriyim. Bla Bla departmanında bir yıl kadar çalışmak bile kendime olan güvenimi arttırdı ve müşterinin güvenini kazanmanın önemini kavrattı. Son işimde firma için müşterilerinin devamlılığını sağlama ve yeni müşteriler bulabilmek adına bir ebülten stratejisi belirledim. Bunun sonucunda firmanın karı o yıl için bile %8.7 (rakam tam olsa bile küsürlü söylenen sayılar güven artırır) artış gösterdi. Var olan iş sürecimi devam ettirirken, nasıl daha iyi, daha hızlı, daha hataya olanak vermeden yapabilirimi sürekli araştırırım.
 2. Eski işyer(-ler)inizden neden ayrıldınız?
  • Yanlış Cevaplar: Maaş konusunda anlaşamadık. Terfi bekliyordum ama üst yönetimin arkadaşını yönetici yaptılar. CV’de iyi duracak bu firma. Geçinilmesi çok zor bir insanla çalıştım artık yeter dedim.
  • Tavsiye: Konuştuğunuz kişi sizin yöneticiniz olabilir. Maaş konusuna girmek, aynı nedenden bu firmadan da ayrılabileceğinizi gösterir. Kötü tecrübeleriniz olsa da, bu tecrübelerden neler öğrendiğinizi gösterin.
  • Doğru cevap: Eski işyerimdeki yöneticilerimin hassas olduğu konular vardı. Bu konular bana çok şey öğretmiştir. Firmamın bana benim de çalıştığım firmaya bir katkımın olması gerekir. Bunu almadığınız yada veremediğiniz zaman artık o işyerindeki misyonunuz sona ermiş demektir. Artık bayrağı yeni kişilere bırakıp fark yaratabileceğiniz bir firmaya geçmek gerekir. Bu nedenle ilgili pozisyonunuza başvurarak görüşmede yer alıyorum.
 3. 5 yıl içinde kendinizi nerede görüyorsunuz?
  • Yanlış Cevaplar: “Miami’de bir plajda rahatlarken” veya ”sizin firmanızda çalışırken.”
  • Tavsiye: Bu soru için doğru bir cevap yoktur ama karşınızdaki kişi sizden amaçlarınızı, kariyeriniz doğrultusundaki planlarınızı ve kendinizi onun şirketine adayıp adamayacağınızı duymak ister. Yani hayallerinizi anlatmaktan veya esprili olmaya çalışmaktansa, onlara eylemlerinizdeki kararlılığınızı ve sorumluluklarınızın bilincine sahip olduğunuzu gösterin.
  • Doğru cevap: Beş yıl içinde bu sektörde daha tecrübeli hale gelmeyi istiyorum. Ayrıca firmada iletişim becerilerimi ve iş hakkındaki bilgilerimi daha verimli kullanabileceğim bir yönetici pozisyonunda çalışmayı hedefliyorum.
 4. En büyük başarınız ve yanlışınıza örnek verebilir misiniz?
  • Yanlış Cevaplar: “Çok çalışmayı sevmem”, “Sarışın olmak” veya “hukuk fakültesini bitiremedim ve o günden beri sadece zor olduğu için bir şeyden vazgeçmenin ne kadar büyük bir hata olduğunu biliyorum”
  • Tavsiye: Bu soru olumlu bir etki bırakmak için büyük bir fırsattır. Ama soruya standart bir cevapla veya bir şakayla cevap vermek yerine üstesinden geldiğiniz bir zayıflığınızı örnek gösterebilirsiniz.
  • Doğru cevap: Kalabalık karşısında konuşma yaparken kendimi hiç rahat hissetmezdim ve bu sizin de bildiğiniz gibi benim için büyük bir engeldi. Bunun büyük bir sorun olduğunu fark ettikten sonra bir kursa kaydoldum. Bunun sonucunda bu engelin üstesinden geldim. O zamandan beri çok önemli sunumlar yaptım ve gayet başarılı oldum.
 5. Arkadaşlarınız sizi nasıl tarif eder?
  • Yanlış Cevaplar: Gerçekten çok iyi birisi derlerdi, iyi bir dinleyiciyimdir.
  • Tavsiye: İyi bir dinleyici olmak çok önemli bir özellik olmasına rağmen, işvereniniz büyük bir ihtimalle bunu umursamayacaktır. Seni büyük bir ihtimalle omzunda ağlamak için işe almıyorlardır. Cevapların başvurduğun pozisyonda başarılı olabileceğini destekler nitelikte ve kendine özgü olmalıdır.
  • Doğru cevap: Arkadaşlarım beni büyük bir ihtimalle çok hırslı olarak tanımlayacaktır. İstediğimi elde edene kadar asla geri adım atmam. Program geliştirici olarak çalıştığım dönemde teknoloji konferansı için konuşmacılara götürdüğüm tekliflerden tek tek ret cevabı aldım. Ancak gerçekten büyük oynamak istiyordum ve “hayır”ı bir cevap olarak asla kabul etmedim. Hepsine ve yeni kişilere tekrar tekrar teklif götürdükten sonra konferansın katılımı planladığımın iki katına çıktı. Birçok kişi bir kez hayır dedikten sonra cevabını değiştirmez ama bunu kabullenmek benim doğamda yok. Bir şeyin mümkün olduğunu bildiğim sürece başarana kadar denemeye devam ederim.
 6. Neden sizi seçelim?
  • Yanlış Cevaplar: Çünkü bu iş için en uygun aday benim
  • Tavsiye: Güzel bir cevap sizin özelliklerinizi ve sizi neyin özel yaptığını vurgular. Bunu tecrübelerinize dayandırarak açıklayabilirsiniz.
  • Doğru cevap: Sektöre ilk başladığım yıllarda hem firmayı hem de sektör dinamiklerini tanımıyordum. Fakat gerek doğru iletişim ile sıcak referanslar geliştirme yaparak gerek rakiplerimizi inceleyerek pazardaki konumuz hakkında bilgi alarak kendimi geliştirmeye başladım. Bununla da kalmayarak geliştirdiğim yeni projelerle sektördeki yerimizi ilk üçe getirdim. Kendimi ve firmamı geliştirme gayretim görüştüğümüz firmanız için de etkili olacaktır.
 7. Boş vakitlerinizde ne yaparsınız?
  • Yanlış Cevaplar: Çalışmaktan çok yorulmuştum, bu yüzden bir molaya ihtiyacım vardı” veya “İş bulamadım”
  • Tavsiye: İşsiz geçirilen dönemleri açıklamak daima zordur. Tembel biri veya işe alınmaması gereken biri izlenimi vermek istemiyorsanız işsizliğinizi sizin seçtiğiniz bir ve mantıklı bir sebepten kaynaklandığı göstermenin bir yolunu bulmalısınız.
  • Doğru cevap: İşim benim için çok önemlidir. Önüme çıkan ilk teklifi beni ve çalıştığım firmayı mutsuz etme ihtimali olmasına rağmen kabul etmektense, doğru iş için, doğru kararı verebilmek adına, doğru zamanı bekledim.
 8. Sizi neler motive eder, kendi motivasyonunuzu artırabilir misiniz?
  • Yanlış Cevaplar: İşimi iyi yaptığım zamanlar aldığım övgüler beni çok mutlu eder.
  • Tavsiye: Belirsiz cevaplar vermektense, iyi olduğunuz, zevk aldığınız ve bu işle bağlantısı olan durumlardan bahsedin. Bu soru ilgi alanınızı belirtmek, bu işe ne kadar uygun olduğunuzu göstermek ve istekli olduğunuzu kanıtlamak için bir fırsat olabilir.
  • Doğru cevap: Ben insanlarla beraber olduğum, müşterilerle ilgilendiğim ve onlara sağlanabilecek en iyi olanakları sağlayıp onları memnun edebildiğim sürece mutluyumdur. Bu benim için çalışmanın en iyi yanıdır ve bu nedenle daha iyi bir konumda müşterilerle daha iyi bir iletişim kurabileceğim için sizinle çalışmak istiyorum.
 9. Arkadaşlık ve iş arkadaşları ile ilişkilerinizden bahsedebilir misiniz?
  • Yanlış Cevaplar: Çevremdekilerle hep iyi geçinirim dolayısıyla hiçbir iş arkadaşımla problem yaşamadım, yaşamamda.
  • Tavsiye: Firmalar bu tip kaçak cevaplardan hoşlanmazlar. Ayrıca büyük ihtimalle yalan söylediğinizi düşünürler. Gerçek olabilecek bir örnek verin ve onu kendi lehinize çevirin.
  • Doğru cevap: Bir kaç tane hemşire arkadaşımla vardiya sırasının kimde olduğu ve çocuk hastaların aileleriyle konuşmanın kimin görevi olduğuna dair bir anlaşmazlık yaşamıştım. Kişiliklerimiz uyuşmuyordu. Tartışmadan üç ay sonra, arkadaşlarımdan birine beraber öğle yemeği yemeyi teklif ettim. Yemek boyunca aramızdaki farklılıklardan ve niçin anlaşamadığımızdan bahsettik Bu konuşma aramızdaki sorunların çoğunu çözdü. Daha farklı iletişim kurmaya ve beraber iyi çalışabilmeye başladık. Bence konuşmak, sorunlarınızı çözmenizin en etkili yoludur.
 10. Maaş konusunda beklentileriniz nelerdir?
  • Yanlış Cevaplar: Bundan önceki işimde x civarında kazanıyordum, yani artık x+n civarı bir beklentim var
  • Tavsiye: Kesin rakamlar vermekten kaçınmalısınız. Maaş konusunda pazarlık etmeye çalışırsanız işi kaybedersiniz. Beklentinizin para değil iş olduğunu defalarca tekrarlayın. Eğer bir miktar belirtmek zorundaysanız çalıştığınız konum ve yaşadığınız şehre bağlı geniş tabanlı bir miktar belirtin.
  • Doğru cevap: Kazanacağım paradan çok çalışacağım konumla ilgileniyorum. Tecrübelerim dahilinde çalışacağım konuma uygun bir maaş beklentisi içerisindeyim. Ayrıca bu şehirde yaşamanın maliyeti göz önünde bulundurularak belirlenen adil bir maaş benim için uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu