İş Hayatında Kişisel İmajınızı Nasıl Sağlamlaştırırsınız?

Beynimizin tanıştığımız insanlar hakkındaki algımızı 10 saniye içerisinde oluşturduğunu biliyor muydunuz?

Daha ilginç olanı ise bu süre içerisinde oluşan algının kalıcı olması. Daha sonradan aynı kişiler ile gerçekleşen paylaşımlarımız olabilir. Fakat bu paylaşımlar sadece oluşan bu algımızı değiştirmeye yönelik oluyor.

 Peki iş hayatımızda insanlar tarafından, mesela müdürümüz tarafından nasıl algılanıyoruz, objektif olarak hiç düşündünüz mü? Özgeçmişiniz ve bilgi birikiminiz ne kadar iyi olursa olsun, iş hayatında kişisel imajınız da çok önemlidir. Kişinin kendine olan güveni, kendine gösterdiği özen de özgeçmişi kadar önemlidir. Peki doğru kişisel imajı yaratmayı nasıl başarabiliriz? Nelere dikkat etmeliyiz? İşte size insanlar üzerinde yarattığınız ilk izlemininizi geliştirmeye yönelik için birkaç tüyo:

İmaj Denilince Akla ilk Gelen, Giyim:

İş hayatımızdaki giyim tarzımızı neler etkiler? Önce bu sorunun cevaplarını bulmamız gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken başlıca noktalar; Nasıl bir müşteri profiline sahipsiniz? Hangi tür hizmet veya ürünleri satıyorsunuz? Çalıştığınız şirketin sizden giyim konusunda beklentileri nelerdir? Örneğin, banka gibi kurumsal, müşteriler ile birebir temasınız olan bir pozisyonda çalışıyorsanız şirketiniz sizden resmi giyinmenizi isteyebilir. Şirket beklentileri dışında sizde olduğunuz pozisyona uygun olan kıyafetler tercih etmelisiniz. Eğer günlük giyimin hakim olduğu bir şirkette çalışıyorsanız ve üstü kademde bir pozisyona sahipseniz, yine de pozisyonuza uygun giyinmeniz daha uygun olacaktır. Diğer bir konu ise başarılı bir imaj için hedeflediğiniz pozisyona uygun olarak giyinmenizdir. Hedeflediğiniz bir üst pozisyona hazır olduğunuzu göstermek için giyim tarzınızı kullanabilirsiniz. Kendinize gösterdiğiniz özen ve stiliniz ile bu posizyona hazır olduğunuzu belirtin. Böylece hem farkınızı yansıtmış olacak, hem de hedeflerinize bir adım daha yaklaşacaksınız.

İletişimle Pozitif Değer Yaratın:

İş hayatınızda sözlü iletişiminize özen gösterin. Konuşurken doğru kelimeleri seçmek, bunları doğru telaffuz etmek son derece önemlidir. Unutmayın gün içinde kullandığınız resmi olmayan kelimeler imajınızı zedeleyecektir. Bunlarda uzak durmaya çalışın. Bunlara ek olarak çalışma arkadaşlarınız ile kurduğunuz iletişimde pozitif olun. İyi bir dinleyici olun ve insanlar ile empati kurun. Karşınızdaki sizden ne istiyor, ne bekliyor iyice anlamaya çalışın ve ona göre yapıcı cevaplar verin. Karşısınızdaki insana saygı duyduğunuzu gösterin. Yarattığınız pozitif iletişim ile şirketteki kişisel imajınız olumlu yönde etkilenecektir.

Mutluluk ve Nezaketin Önemi:

İşiniz ne kadar stresli ne kadar zor olursa olsun nezaketinizi hiçbir durumda kaybetmeyin.Çoğu zaman müşteriler ya da iş arkadaşlarınız sabrınızı zorlayacaktır. Bunlara tahammül etmek zorlayıcı olsa da, nezaketinizden ödün vermeden bu durumları aşabileceğinizi unutmayın. Doğru iletişim ile oluşturduğunuz pozitif algınızı, davranışlarınıza da yansıtın. İşinizde mutlu ve motive olduğunuzu en basit anlatma yolu mutlu görünmektir. Güler yüzlü olun. Zorlukların enerjinizi çalmasına izin vermeyin. 

Tebrikler! Kendinize uygun giyim tarzını buldunuz. Etrafınızdakiler ile doğru ve açık iletişim kurdunuz. Nazik davranışlarınızla pozitif algınızı pekiştirdiniz. Tüm bunları yaptığınızda, kendinizdeki değişimi ilk siz farkedeceksiniz ve zamanla oluşturduğunuz kişisel imaj ile olumlu geri dönüşler almaya başlayacaksınız.

Başarılar!

 

Yazar Melis Türeyen

Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesininden mezun oldu. Global bir telekomünikasyon firmasında Bütçe ve Planlama Yöneticisi olarak kariyerine devam etmektedir. Denetim ve Finans konularında uzmanı

 

http://www.banaisbul.com/is-hayatinda-kisisel-imajinizi-nasil-saglamlastirirsiniz/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu