‘’Seni Affediyorum’’

mk_seni_affettim_lat_html_m776cee7e

Bu iki kelimeyi söyleyerek içinizdeki kinin sebep olduğu tüm acılardan ve sıkıntılardan kurtulabilirsiniz. Çoğu zaman övmeyen fakat her an eleştirmeye hazır ana-ata, isinize son veren kâğıdı uzatan adaletsiz patron, sadakatsiz bir arkadaş; iste bu kişiler, senelerce üstesinden gelemeyeceğimiz acıları, nefretleri bize yükleyebilirler. Onlara karşı kin besleriz, en kotu şeyleri söyleyebiliriz veya söylemek istediğimiz şeyleri sürekli kafamızda planlayarak intikam almak isteriz. Aslında, kendimizi çok iyi hissedebilmenin ve güçlü olmanın tek yolu onlardan intikam almak yerine, ‘’Seni Affediyorum’’ sözünü sarf edebilmektir. Affetmek hiçbir zaman teslim olmak veya pes etmek değildir. Aksine özgür olmaktır. ‘ Bir kere affettiniz mi, artık sizi inciten kişiye duygusal olarak kelepçelenmekten kurtulursunuz. ‘Affettiğiniz kişinin onu hak edip hak etmediği hiç önemli değil, önemli olan sizin tüm kotu duygulardan özgür olabilmeniz. Eğer affedicilik erdemine sahip olmak istiyorsanız fakat nasıl başlayacağınızı bilemiyorsanız, aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz. * Önce sizi inciten küçük olaylardan başlayın. Eksek para veren bir memur veya yolunuzu kesen bir şoför gibi sizi hiddetlendiren yabancıları affetmeniz sizi karşılaşacağınız daha zor olayları affedebilmeniz için hazırlar. 

 

* Olumsuz duyguları zihninizden uzaklaştırın. Kızgınlığınızı veya hayal kırıklığınızı güvendiğiniz bir arkadaşınıza veya danışmanıza anlatın. Bu şekilde sizi dinlemeleri duygusal olarak size guc katar ve olumsuz duygularınız hafifleyerek daha sonra pişman olacağınız bir şeyi söylemeniz veya yapmanız tehlikesini önlemiş olursunuz. 

 

* Empati ile dinleyin. Eğer düşmanınızla karşı karşıya gelebiliyorsanız, sessizce onu dinleyin ve sonra işittiklerinizi yorumlayın. 

 

* Meditasyon yapın veya dua edin. Sair Alexander Pope ‘Hata yapmak insancadır, affetmek ise Tanrısaldır’ diye yazmıştır. 

 

* Affetmenin unutmak olduğunu düşünmeyin. Çünkü değildir. Acılarımızı tamamen unutamayız ve unutmamalıyız da. Bu tecrübelerimiz bizi bir daha ayni acıyı yasamaktan kurtaracaktır ve bizim de başkalarına ayni acıyı yasatmamızı engelleyecektir. Affedicilik insana iç huzuru sağlar. Kolaylıkla affedebilen insanlar daha çok gülebilirler, daha huzurludurlar. Ve yaydıkları iyi ve güzel duygularla daha sağlıklı yaşarlar. 

Reader’s Digest’ten

Başa dön tuşu