KİŞİLERİ BATIRAN SÖZLER

“Bu kadar maaşa ancak bu kadar çalışılır”:

Bu laf en büyük zararı çalışana verir. Bu düşünce ile verimliliğinizi yetenek ve becerilerinizi geliştirmezseniz, hiçbir zaman hakkınız olduğunu düşündüğünüz ücreti alamazsınız. Bu düşünceyi kırıp, elinizden geleni yaptığınızda bugün bilmeseler bile yarın değerinizi anlayacak kişilerle ve işle karşılaşabilirsiniz.

“Bu işyerinde motivasyon yok”:

Kendi kendinizi başarıya motive edemezseniz bunu kimse başaramaz. Kendinizi en iyi tanıyan sissiniz, veriminizi yükseltecek yolları da siz bulacaksınız. Verimliliğinizi yükseltmek için başkalarından rica ve manevi rüşvet beklemeyin.

“Nedense hiçbir işimi beğenmiyorlar”:

Aile yuvasından kanatlanıp bir işe giren herkes ilk yıllarda bu duygularla boğuşur. Siz çevrenizdeki insanlar yerine işinize yoğunlaşın. Ayrıca kırılgan olmanıza gerek yok.

“Sistem bozuk”

Düşündüğünüz kadar üretim ve verimliliğin iyi olmadığı bir ortamda siz kendi üzerinize düşeni en iyi şekilde yapmaya bakın. Sistem ileride düzelir, ama sizin kaybettiğiniz yıllar geri gelmez.

“Bu bahar yabancı dil kursuna yazılacağım”:

Kişisel gelişim ve kariyer geliştirme planlarınızı hiç ertelemeyin. Hemen bugün başlayın. Yoksa baharlar birbiri ardına geçer. Bir bakarsınız emekli olacak yaşa gelmişsiniz.

“Müdür bana taktı”:

Müdürün zaten işi başından aşkın, niye gece gündüz sizinle uğraşsın ki? Siz kendi çalışmanızı ve davranışlarınızı öz eleştiri süzgecinden geçirdiğinizde kimse eksiğinizi bulamaz.

“Müdürüm ne dediyse yaptım”:

Yalnız verilen işleri yaptığınızda yeni beceriler edinmeniz zorlaşır. Müdürün dediklerini yapın, ama sizin de kendinize göre kariyer ve yol haritanız olsun. Önerilerinizi hoş karşılanmasa bile müdürünüze iletmekten çekinmeyin.

“Zaten kimse çalışmıyor”:

Bu kendi yetersizliklerine mazeret aramadır. “Herkes kötüyse benim iyi olmama gerek yok” anlamına gelen bu serzeniş çalışanı tuzağa düşürür.

“Ben tek başıma ne yapabilirim ki?”:

Bu mazeret işyerinde aksaklığı gören, ama düzeltmek için parmağını taşın altına sokmayanlar için kullanılır. Siz ataletinize bir kılıf aramayı bırakıp, bir şeyler yaptığınızda başkaları da peşinizden gelebilir. Verimlilik ve üretkenliği torpilleyen lafları bırakıp, her aksilik için bir mazeret aramazsanız, muhakkak başarılı olursunuz.

Başa dön tuşu