Başarılı Liderlerin Her Gün Söylediği 9 Şey

Başarılı Liderlerin Her Gün Söylediği 9 Şey

Liderler takipçilerini nasıl harekete geçirir? Liderlerin takipçilerini etkilemede kullandıkları iletişim teknikleri nelerdir? Liderler takipçilerinin motivasyonunu nasıl yükseltir? İşte başarılı liderlerin her gün kullandığı motivasyon cümleleri…

Başarılı liderlerin her gün söylediği 9 şey

Kullandığınız kelimeler, iletişimdeki en etkili araçlardan biridir, çünkü bu kelimeler, sizin görüşlerinize, değer yargılarınıza ve yeteneklerinize açılan bir penceredir. İster büyük bir organizasyonu yürütün, ister insanları belli bir sonuca yönlendirmeye çalışın. Burada, kurmaya çalıştığınız iletişimi aksatmamanız ve doğru bir şekilde liderlik edebilmeniz için dikkat etmeniz gereken şeyler vardır.

Listede yazılı olan ifadeleri günde en azından bir kişiye söyleyin ve sonuçlarını hayretle izleyin.

1. Durum Bu        

İnsanlar ne olup bittiğini öğrenmek isterler.  Gariptir ki, bu insanlar bir şekilde durumu anlarlar veya daha kötüsü bu boşlukları varsayımlarla doldurmaya çalışırlar. Önemli şeyleri gizli tutuyorsanız, ekibiniz adına anlayıştan çok uzaktaysanız ve onların moralini bozuyorsanız, bu onları oldukça değersiz hissettirecektir. Onları her şeyden haberdar etmek kulağa garip mi geliyor? Walmart’ın kurucusu Sam Walton yıllarca böyle yapmıştır ve bu oldukça yararlı olmuştur.

2. Planımız Şudur

Bir liderin liderlik etmesi gerekir. İnsanlar muhteşem tekliflerle gelebilirler, özellikle siz listedeki her şeyi söylerken ve yaparken. Fakat burada mantıklı kararlar vermek ve bu kararların arkasında durabilmek oldukça önemlidir. Diğer bir önemli nokta ise, planlarınızla tutarsızlık gösteren şeylere “hayır” diyebilmektir, bunu unutmayın.

3. Neye İhtiyacımız Var?

Bu iki açıdan çok önemlidir. Birincisi insanlar, kendilerinin kişisel ve profesyonel seviyelerine ve başarı durumlarına önem verip vermediğinizi öğrenmek isterler. İkincisi, eğer büyük bir plan üzerinde çalışıyorsanız, insanların becerilerini olabilecek en iyi ölçüce güçlendirmeniz gerekir. İnsanlar çok büyük çaba göstermediklerinde, bunun nedenini bilmek istersiniz.

4. Daha Detaylı Bilgi Verin

Bırakın insanlar, sizin kendinizi dinlemekten çok, onların bulduğu cevaplara daha ilgili olduğunuzu bilsinler. Üstü kapalı veya açık; bir şekilde onları fikirlerini paylaşmaya davet edin. Sessiz kalmak, diğerlerinin fikir ve görüşlerine açık olduğunuzu göstermenin en etkili yollarından biridir.

5. Değerlerimizi Unutmayın

İnsanların sunduğu ve organizasyonunuzu etkileyebilecek her karara hakim olabilmeniz elbette çok mümkün değildir. Bunun yerine, onlara bir karar alırken, ilerde tüm ekibin gurur duyabileceği değerleri unutmamaları gerektiğini hatırlatın. Bu değerlerin gerektirdiklerini hatırlatırken de elbette ortak değerlerinizle ilgili bazı noktaları dile getirebilirsiniz.

6. Size Güveniyorum

Eğer insanlara güvenmezseniz, onlar sizin ekibiniz olmaktan çıkar, bambaşka bir şeye dönüşür. Onların birliğine, yargılarına, kendilerine olan güvenlerine ve tutkularına güvenmeniz gerekir. Ve en önemlisi de, onlara ne kadar bağlı olduğunuzu her zaman hissettirmelisiniz.

7. Bana Güvenebilirsiniz

Bu, bir önceki maddeyle oldukça bağlantılıdır. Çünkü insanlar size güvenemezse, onlar için yaptığınız liderliğin gururunu yaşayamazsınız. Eğer onların arkasında olduğunuzu söylediyseniz, verdiğiniz sözleri yerine getirmek için elinizden geleni yapmalısınız.

8. Daha İyisini Yapabiliriz

Lider olmanın en önemli ve zor taraflarından biri ise, ekibinizdeki insanları belli standartlara ulaşmaları için ilerletmektir. Yani, ekibinizdeki insanlar başarı gösterdiklerinde tebrik etmeli ama başarısız olduklarında da fazla üstlerine gitmemelisiniz. Çünkü bu, sizin de önünüze konan hedeflere ulaşamadığınız anlamına gelir.

9. Haydi Kutlayalım!

Harika bir işin ödülü olarak, asla daha fazla işin olduğu bir anlayış oluşturmayın. Hem büyük hem de küçük kazanımlarınız için pratik kutlama şekilleri geliştirin. Bu, büyük bir parti veya ikramiye gibi büyük ya da insanları arayarak başarılarını tebrik etmek gibi küçük ama sevindirici bir şey de olabilir.

Yazan: Sedef Yakarışık

http://www.insankaynaklarim.net/basarili-liderlerin-her-gun-soyledigi-9-sey/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu