Genel

SEÇİMİN ARDINDAN

Ülkemizde 17 Aralık 2013 tarihinde başlayan ve farklı kesimlerin Ak Parti hükümeti üzerinde farklı hesaplar yapmayan başladığı bir sürece tanıklık yaptık. Bu tarih ile ülke içerisinden olduğu kadar dış güçler tarafından 30 Mart yerel seçimlerin sonuçlarını etkilemeye yönelik yapılan çalışmaların sonuçları hepimizin merakla beklediği bir hal aldı.  Seçime gününe kadar gelen süreçte siyasi tarihimizde görmediğimiz bir kampanyaya şahitlik ettik. Ülke gündemi tamamen yerel seçim ile ilgili konulardan oluşurken 30 Mart akşamının ortaya çıkaracağı sonuçlara göre planlar yapan ve hayaller kuranlar için ayrı bir önem arz ediyordu.

11 yıllık Ak Parti iktidarını normal yollardan sona erdiremeyen rakipler son üç ayda yaşanan olaylardan ortaya çıkacak ve siyasetin dışında oluşan yöntemlerden medet umar haline geldiler. Dış kaynaklı ve hiçbir zaman ülkemizin iyi olmasını istemeyen ülkeler ve güçler tarafından yönetilen sosyal paylaşım ortamlarında hükümet aleyhine çıkacak paylaşımlara odaklanan ve medet uman bir yaklaşımın sanal heyecanlarına şahitlik yaptık. Mahkeme kararı dinlemeyen ve aslında ülkemizi ciddi almayan bu paylaşım sitelerine erişimin haklı olarak engellenmesini milli bir dava haline getiren siyasi partilerin bu yaklaşımının sorgulanmadan geçilmemesi gerekir.

30 Martı heyecanla bekleyen ve o günün akşamı yeni bir Türkiye bekleyenlerin aslından diğer tarafta kaos istemeyen ve istikrarın devam etmesinin bilincinde olan bir çoğunluğun farkında değildiler yada bu çoğunluğu yok sayıyorlardı. Ülkenin son on yılda yakaladığı istikrarın sonucunda çoğunluğun gelir seviyesinin yükselmesi ve ülkede yaşanan değişim iktidarın devamı yönünde önemli etken olarak öne çıkıyordu. Bunun yanı sıra sağlık ve ulaşım başta olmak üzere birçok alanda hükümetin yaptığı yatırımların direk insanlara yansıması hükümetin alacağı desteğe önemli bir gerekçe oluşturdu.

Hepsinin ötesinde seçim sonuçlarının etkileyen önemli bir etken olarakta siyasi parti liderlerini göstermekte gerekir.  Liderin tutarlılığı, duruşu ve en önemlisi insanların güvenini kazanması seçim sonuçlarını direk etkilediğini en son seçimlerde daha iyi ortaya çıktı. Sayın Başbakanımızın geçen on bir yıla rağmen hala seçmenleri tarafından ne kadar sevildiği ve önemsediği 30 Mart akşamının en önemli sonucuydu. Dünyada çok az görünecek bir desteği yıllardır alan ve sürdüren bir liderin bu kadar sevilmesinin siyasi rakiplerince çok iyi değerlendirilmediğini diğer partiler aldıkları oy ile gösterdiler.

Yerele gelince,  Belediye Başkanımız son beş yılda kentsel değişimi çok iyi yönetmenin sonucunu tekrar seçimi kazanarak gösterdi. Parti olarak il başkanı, belediye başkanı ve milletvekillerinin uyumu bu başarının gelmesinde önemli etken oldu. Belediye başkanımızın yatırımlardaki seçimi ve önceliği belirlemesi kentin değişimini sağladı. Özellikle kent parkı üst düzey bir kentsel proje seçimi olduğu çok iyi göründü. Başkanımızın beş yıllık yönetim sürecinde, kentin değişimine yönelik çalışmasının yanı sıra içme suyu sunumunda ve kentin temizliğinde gösterdikleri başarıda önemli bir oy almalarında etken oldu. En önemliside takım çalışması ve yönetimde gösterdiği tutarlılık başarı algısını yükseltti. İktidarın yerel yönetimlere verdiği destek ve milletvekillerimizin yanında olmasıda başkanımızın başarı çıtasını yükseltti kanısındayım.

En yakın rakibine göre aldığı bu düzeydeki yüksek oy gerek mevcut iktidarın gerekse belediye başkanımızın Kırşehir halkı tarafından verilen desteği çok açık gösterdi. Bu seçim sonucu başkanımızın kentin değişimini ve yönetimini daha farklı kılacak çalışmalar yapmasına önemli bir güç verecektir. Başkanımızı ve ekibini kutlarken, seçim sonuçlarının ülkemize ve kentimize hayırlı olmasını diliyorum.

Ekrem Öztürk

Kırşehir’in tek Çerkez beldesi olan AKÇAKENT'TE doğdum. İş yaşamına 1984 yılında Ankara’da GALKON A.Ş de Çelik Konstrüksiyon Teknisyeni olarak başladım. Daha Fazla...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu