Mezun olacak ve yeni mezun birini yetiştirmekten korkmayın..!

Pandemi süreci ile mezun olacak öğrencilerin yaşadığı staj yeri bulma sorununa hepimiz şahit olduk. Mezun olmanın bir şartı olduğu gibi, bir tamamlama eğitimi olan staj uygulamasında zorlanan mezun adaylarının, mezun olduklarında iş bulma yaşayacakları sorunları düşünmek bile insanı üzüyor.

Stajyerde dahi deneyim isteyen bir anlayışın geliştiği iş yaşamında yeni mezunlara hayat hakkı tanımayan ve ısrar ile deneyim isteyen bir anlayışı kabul etmek mümkün değildir.

Bahanelerin her zaman var olduğu bir yaşamda, gençlerin önünü kesecek bahanelere sığınmayın.

Mezun olacak ve yeni mezun birini yetiştirmekten de korkmayın artık bu kadar… Unutmayınız ki, hepimiz bir yerden iş yaşamına başladık ve tecrübe kazandık.

Mülakat sürecine bakın, giyimine, konuşma tarzına, sorularınıza verilen cevapların akılcılığına ve akıcılığına bakın !

İlgilendiği sosyal sorumluluk projelerine bakın yeni mezun olup tecrübesiz oluşuna değil. Özgüvenine ve heyecanına bakın ki, o heyecanla ne kadar başarılı olabileceğini görün.

Kendini hangi eğitimlerle geliştirdiğine bakın, mülakatta “Nereden vursam” diye düşünmek yerine onu yetiştirip yetiştiremeyeceğinizi düşünün.

Mesleğine olan hayranlığına ve öğrenme isteğine bakın !

Size katabileceklerine bakın…

İngilizce konuşulmayan bir şirket için profesyonel İngilizce konuşmasını bekleyip, bunu kriter yapmayın kendinize. Tecrüben olsaydı alırdık demeyin, bırakın sizinle öğrenelim herşeyi…

Korkmayın artık..!

Değişin artık..!

Öğretin, yetiştirin..!

Yeni bir tohum yeşertin.

Değiştirin kendinizi..!

Ekrem Öztürk

Kırşehir’in tek Çerkez beldesi olan AKÇAKENT'TE doğdum. İş yaşamına 1984 yılında Ankara’da GALKON A.Ş de Çelik Konstrüksiyon Teknisyeni olarak başladım. Daha Fazla...

You may also like...

Bir yanıt yazın