Kırşehir Memleket Gazetesinde yeniden Merhaba

Yeniden Merhaba

Yeni bir gazetede yeniden merhaba demenin heyecanını yaşıyorum. Yerel medyada yeniden yapılandırma ile kentimizde yayın yapan on bir gazetemiz kendi aralarında ortaklık yaparak üç gazete olarak yayın yapma kararı aldılar. Bu onbir gazetemizin sahiplerini yakından tanıyoruz. Aldıkları bu güç birliği kararlarından dolayı kutlamak isterim. Bu üç gazetemizin öncelikle bu yeni yapının oluşumu olan gazete sahiplerine ve tüm kentimize hayırlı olmasını diliyorum.

Arena ve Memleket Gazeteleri ’de “Kırşehir Memleket” adıyla bu oluşumu sağladılar. Öncelikle her iki gazetemizin sahiplerini kutluyorum. Şahsıma bu gazetede yazma teklifinde bulunmalarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Yerel Gazeteleri sadece günlük haberleri kent halkına sunması açısından önemli bulmuyorum. Yerel Gazeteleri kent halkının farklı konularda bilinç oluşmasında ve artmasında önemli bir araç olarak görüyorum. Bu noktada gazetede yazmanın öneminin bilinmesini istiyorum. Yıllardır bu kentin önemli kuruluşlarından görev yapan biri olarak, Kırşehirspor ve Petlasspor süreçlerinde önemli görevler aldım. Kent konseyinin yaşatılmasının yanı sıra kadın meclisi, gençlik meclisi, engelliler meclisi ve çalışma gruplarının oluşumunu sağladım. Kentli olmanın ve çevre bilincinin oluşması için çalışmalarım oldu. Yani bu kentin neredeyse tüm dokusunu iyi bilen kişilerden biriyim diyebilirim. Kent tarihinin ve kültürünü öğrenmeye ve öğretilmesine çalışanlardan oldum. Bu kentsel süreçler ile ilgili birikimimi yazılarımda yansıtmak ve kentimize, kent insanımıza yansıtmak isterim.

Herkesin birbirini tanıdığı, iyi veya kötü gününde yan yana olduğu bu kentte kimsenin bir diğerini kötülemeye hakkı yoktur. Bu kentte yaşayan her birey kentte dairde konuşmalıdır. Bilen anlatmalı, bilen konuşmalı, eleştiri gerekiyorsa da yapmalıdır. Yanlışı görüp, doğrusu biliniyorsa önerilmelidir. Yanlış bildiğine susmamalı, diğerinin hata yapmasını beklememelidir. Kent yaşamının gelişmesi ve geleceğe dair hedeflerin oluşması için düşünmeli ve fikir oluşturmalıyız. Günümüzün en büyük sorunlarından biri birçoğumuzun yalnızca günü kurtarıp, var olmak ile yetinip, kendi ağırlığı altında ezilerek, değiştirebileceğimiz gerçekleri olduğu gibi kabul etmemizdir. Bireysel olarak çekincelerimizin olduğu ve bu nedenle çoğunluğu suskun kaldığıda bir gerçektir. Bu noktada basının önemini görmemiz gerekiyor. Özellikle az nüfuslu kentlerde yerel basının kentte dair üstleneceği rol ile ketler daha farklı olacaktır. Sermayelerin ve yazar kadrosunun birleştiği yerel gazetelerimizin yeni yapıda daha farklı olacağına inanıyorum. Bizim gazetemizin yayın kadrosu ve yayın ilkesinin ketsel bakışı ile bu kentte ve insanımıza yönelik yayınlar yapmasını diliyorum. Haftada bir defada olsa Perşembe günleri yazmaya çalışacağım. Gerek mesleki yazılarım gerekse bireysel ve kentsel yaşama dair düşüncelerimi sizlerle paylaşmaktan mutlu olacağım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu