İnsan Kaynakları

İş varmıki; tecrübesiz ve yeni mezun gençleri işe alalım…

Belki önceleri diye başlayarak konuşacağımız, “tecrübesiz ve yeni mezun gençlere hiç fırsat verilmiyor” sözü bugün için daha farklı bir deyimle seslendirilebilir.

İş varmıki; tecrübesiz ve yeni mezun gençleri işe alalım…

İşsizliğin zirve yaptığı bir dönmede, çok iyi okul mezunu ve deneyime sahip olanların işsiz kaldığı bir dönemi yaşıyoruz. Gerçekten istihdam alanlarının Pandemi süreci ile iyiden azaldığı bir dönemde, yeni mezunların iş bulma olasılıkları da yok oluyor. Deneyimli ve halen bir işte çalışanların işsiz kaldığı ve iş bulamadığı bir dönemden geçiyoruz. Yeni mezunların bir işe başlamaları için kendilerine çok iş düşüyor. Yeni mezunların bir çoğu bunun farkında ancak bu farkındalık onlara çok fayda sağlamıyor.

İş yerleşemeyen yeni mezuna soruyorum;

– Eğitim dönemlerini çok iyi değerlendirmeleri ve öğrenme fırsatlarını iyi kullandın mı?

– Mezun olduğun alanın bilgisine yeteri kadar sahip misin?

– Eğitim aldıkları alanın dışında farklı alanlara ilgin varmı?

– Farkında ve duyarlı birimisin?

– Yabancı dil biliyor musun?

– Stajlarını alanın ile ilgili iyi bir yerde ve iyi bir şekilde yaptınmı?

– Genel kültür bilgin iyimi?

“İyi bir üniversitenin, iyi bir bölümünden mezun oldum ve halen yüksek lisansımı yapıyorum. Lisans mezuniyet derecem gayet iyi ve ben İngilizce eğitim aldım. Bana sorduğunuz sorulara yönelik, gayet iyi olduğumu düşünüyorum ama iş bulmakta hiç ümidim yok.”

Yeni mezun bir genç ile yapılan sohbetten bir kesiti paylaşmak istedim. Bu gencimiz ile yapılan sohbet sonucunda yaptığım değerlendirmeye göre bu gencimizin yeterliliğinin gayet iyi olduğunu söyleyebilirim. Bir iş bulmak bir yana geçen yıl staj ve proje ödevi bulmakta ne kadar zorlandığını anlatınca diyecek söz bulamadım.

İş bir yana staj yeri bile bulmakta zorlanan gençlerimizin ne kadar çok olduğunu ve bu konuda iyileşme bir yana her geçen gün daha çok zorlukların karşılarına çıktığı bir acı gerçek olarak hepimiz tanıklık yapıyoruz. Daralan istihdam alanlarına karşılık, plansız bölüm ve öğrenci sayıları her yıl daha çok artıyor.

Çözüm nasıl ve nerede sorusuna ise çok net yanıt bulmak çok zor!

Ekrem Öztürk

Kırşehir’in tek Çerkez beldesi olan AKÇAKENT'TE doğdum. İş yaşamına 1984 yılında Ankara’da GALKON A.Ş de Çelik Konstrüksiyon Teknisyeni olarak başladım. Daha Fazla...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu