İnsan Değerleri Yönetimi

Uzun yıllardır farklı sektörlerdeki deneyimlerimle Personel Yönetiminden, İnsan Kaynakları Yönetimine geçiş dönemlerini yaşayarak bugünlere geldim. Özel Kuruluşlar, Yerel Yönetim ve Sağlık Sektörü gibi çeşitli alanlarda birçok farklı proje üzerinde çalıştım ve son durağım ise Üniversite oldu. Bu geçen zamanda İnsan Kaynakları Yönetimi süreçlerine liderlik ederken oldukça deneyimde kazanma imkanı  buldum.

İnsan Kaynakları kavramının hayatımıza girdiği ilk zamanlarda, babamın; “Ne iş yapıyorsun?” diye sorduğu soruya verdiğim “insan kaynakları” cevabı ve “insanın kaynağı olurmu” tepkisi beni her zaman “İnsan Değerleri”ne doğru yönlendirdi. İnsan Değerleri kelimelerinin yana gelmesi, benim için sadece anlamlı değil, aynı zamanda derin bir hissiyat uyandırıyor.

Günümüzde, İnsan Kaynakları alanında rekabetin artmasıyla birlikte, “İnsan ve Kültür” modası ön plana çıktı. Ancak, konu İnsan Kaynakları olduğunda, alanda sürekli olarak yeni fanteziler ve değişimler ortaya çıkabiliyor. Blog yarışmaları, koçluklar, yeni tanımlamalar derken şimdi ise departman isimlerinin değişimi ile başlayan bir süreç var ve İnsan Kaynakları yerine “İnsan ve Kültür” tanımlaması benimsetilmeye çalışılıyor.

Anlayışla ve anlamaya çalışarak bu değişime yaklaşıyoruz ancak “İnsan” ve “Kültür” kelimelerinin aynı departmanda anlam taşımadığını hissediyoruz. İki kelimenin bir araya gelirken birbirini tamamlaması ve bir süreci tanımlaması gerektiğini düşünüyorum. Belki de “Kurum Kültürü Yönetimi” gibi daha bütünlük sağlayan bir isimlendirme, bu konuda daha anlam ifade edebilir diye düşdüşünüyorum.

Ancak, İnsan ve Kültür kavramlarının bir araya gelmesi, şu ana kadar benim için anlam bulmamış gibi görünüyor. Farklı kavramlar yerine temel olarak insanı görmek ve insana sarılmak gerekiyor.

Bu değişim sürecinde “İnsan Değerleri Yönetimi” olarak isimlendirip, içeriğini “insan ve insana verilen değerler” ile doldurmak, daha anlamlı bir yaklaşım olabilir diye düşünüyorum.

Ekrem Öztürk

Kırşehir’in tek Çerkez beldesi olan AKÇAKENT'TE doğdum. İş yaşamına 1984 yılında Ankara’da GALKON A.Ş de Çelik Konstrüksiyon Teknisyeni olarak başladım. Daha Fazla...

You may also like...

Bir yanıt yazın