Hakkettiğin Değeri Almak

Bir sohbet ortamında bu yazıyı okuyan dostum, bir insan kaynakları uzmanı olarak bu sözleri çalışma hayatı ile ilişkilendirir misin sorusuna verdiğim yanıtı paylaşmak istedim. Sosyal hayatın yanı sıra çalışma hayatında geçerliliği olan bir söz dizilişi olarak düşündüm.
Güzel olanı seçmek insanın fıtratın olan ve tüm akıllı insanların seçimlerinde tercih ettiği bir yöntemdir. Bir karşılık verilip bedelli bir seçim yada bedelsiz fark etmeksizin yapılan tüm seçimlerin temel kriteri güzel olanı beğenmek ve istemektir. Güzel kriteri insan özgü bir özellik olup, temel bir standarttı yoktur. Bir yemeğin, şarkının, elbisenin, çiçeğin velhasıl tercih edilen her şeyin güzel kavramı kişiye özgüdür.
İş yaşamında güzel olan kavramı kişiye bağlı bir tercih özelliğidir. İşin, çalışma ortamının ve arkadaşlarının güzel olmak tercihide kişiye özgüdür. Kişisel tercihlerin yanı sıra, eğitimi, iş deneyimi, iş becerisi gibi kavramlar bu tercihi belirlemektedir.
İş yaşamında doğru olanla yürümek yada doğru olanı seçmek önemli bir kavramdır. İşin doğru seçimi, işverenin ve iş ortamı ile iş arkadaşlarının doğru olanı yada varsa seçme olasılığı, doğru olanı seçmek ve onlar ile birlikte olmak ve yürümek, insan yaşamının en güzel seçimlerinden biri olacaktır.
İş yaşamında kalbi iyi olanla olmak ve fazlasıyla sevmek, yine insan yaşamının en güzel yanlarından biri olacaktır. İşveren, yöneten, yönettiğiniz yani çalışma arkadaşlarının kalbi iyi olanlardan oluştuğu bir iş ortamında insanın ne kadar mutlu olacağını tahmin etmek kolay olacaktır.
İş yaşamında kıymetli olan işyerinden, işverende, yönetende, çalışanlardan insan ayrılamaz ve bu durum iş yaşamının en güzel ödülüdür. Kıymetli olanlar ile olmak, birlikte çalışmak, birlikte yürümek….
İş ortamında hak ettiğin değeri vermeyen işveren, yönetici ve çalışan ile tercih etme olanağı varsa birlikte devam etmek mümkün olmayacaktır. Değer vermeyen işveren yada yönetici ise iş değiştirmek zorunluluğu olacaktır. Çalışanız ise değer vermeyen, takdir etmek size kalacaktır.

 

#ekremozturk

Ekrem Öztürk

Kırşehir’in tek Çerkez beldesi olan AKÇAKENT'TE doğdum. İş yaşamına 1984 yılında Ankara’da GALKON A.Ş de Çelik Konstrüksiyon Teknisyeni olarak başladım. Daha Fazla...

You may also like...

Bir yanıt yazın