En Sıcak Ocak Ayı

Bugün, dünya tarihinde yaşanan en sıcak ocak ayını gördük. Sıcaklıkların yükselmesi bir an için hoş bir his olarak algılanabilir, ancak gerçekte karşılaştığımız, iklim değişikliği adı verilen ciddi bir tehdittir.

Gülümsüyoruz, sıcak güzel dedikçe, aslında göz ardı ettiğimiz bir felakete doğru ilerliyoruz. En büyük sorunlardan biri, susuzluk. Su, yaşamın temel kaynağıdır. Ancak ne yazık ki, kaynaklarımızın sınırsız olmadığını ve suyun gelecekteki yaşamımızı ciddi şekilde etkileyebilecek bir kıtlıkla karşı karşıya olduğumuzu görmeliyiz.

İnsanlar olarak, çoğu zaman anlık ihtiyaçlarımızı düşünüp, eldeki kaynakları sınırsız gibi kullanma eğilimindeyiz. Ancak bu sorumsuzca davranışlar, doğanın dengesini bozuyor ve gelecek nesillere temiz su gibi temel kaynaklardan yoksun bir dünya bırakıyor.

Geleceğimizi şekillendirmek için daha sürdürülebilir bir yaşam tarzına geçmek ve doğal kaynakları korumak zorundayız. İklim değişikliğiyle mücadele etmek, enerji verimliliğini artırmak ve su kaynaklarını doğru yönetmek hepimizin sorumluluğundadır.

Ocak ayındaki sıcak havaya  tebessüm etmek yerine, doğanın kıymetini bilmeli ve ona daha saygılı olmalıyız. İklim değişikliğiyle mücadelede birer birey olarak üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeli ve bu güzel dünyayı korumak için birlikte çalışmalıyız. Gelecek, bugün attığımız adımlara bağlı.

Ekrem Öztürk

Kırşehir’in tek Çerkez beldesi olan AKÇAKENT'TE doğdum. İş yaşamına 1984 yılında Ankara’da GALKON A.Ş de Çelik Konstrüksiyon Teknisyeni olarak başladım. Daha Fazla...

You may also like...

Bir yanıt yazın