Bugün Kepler havaya, yarın hayaller başka bir bahara!

Üniversitelerimizin mezuniyet törenlerin yapıldığı bugünlerde sosyal medyada en popüler resim keplerin havaya atıldığı anlardan oluşuyor.

En az iki yıldan başlamak üzere yüksek öğretimde geçen sürenin bitimi çoşku ile kutlanıyor.
Hasretlik bitiyor, aileye kavuşmak sevinci yaşanırken yaşamın bir dönemi bitip yeni bir döneme adım atmanın heyecanıda yaşanıyor.
Ders çalışmalar, ödevler, projeler, erken kalkmalar, ders çalışmak adına uykusuz kalmalar, harçlıksız zamanlar velhası tüm zorlukların bitişine kepler atılıyor.
Selfiler çekiliyor, gülücüklü pozlar veriliyor.
Yüzlerde neşeler, eğlenceler ve mutluluk heyacanları yaşanıyor. Aileler yanlarında ve yılalrını verdiği Üniversite arkadaşları ile bu mutluluk doyasıya yaşanıyor.
Harika bir gün!
Kepler yere düşüyor….
Ya yarın, yarınlar! soru başlıyor…
Gelecek kaygısı yavaştan yavaştan hissettiriyor.
Ben ne iş yapacağım?
Nereye başvursam?
Kpss sınavı ne zaman?
Deneyim şartı koşmayan şirketler varmı?
Referans bulabilecekmiyim?
Devlet ne zaman atama yapacak?
Yaşamın gerçek sahnesi oynamaya başlıyor ve yüzler asılıyor.
Her yıl işgücüne katılan 400 bin üniversite mezunu ve 557 bin civarında işsizlik sorunu yaşayan üniversite mezunu olduğunu düşünürsek, yüzler nasıl asılmasın!
Gelecekteki eğitimli işsizlerin artan sayısını ve buna bağlı yaşanacak sorunları hayal etmek zor olmamalı. Yükseköğretim görmüş insanların, mezuniyet sonrası iş bulamamalarından kaynaklana birçok sorun yaşadıklarıda ortada iken kep atmanın sevinci sadece bir günde kalıyor.
Çocukluktan itibaren bir üniversite bitirmeye ve bir unvan kazanmaya yönlendirdiğimiz gençlerin çoğunluğu istemedikleri bir bölümde eğitim almak zorunda kaldıla ama buna rağmen mezunda oldular.
İstemediği bölümde eğitim alanlar ile birlikte istediği bölümde eğitim alan gençlerimizin çoğunluğu mezun olduğu alanın dışında ve istemediği bir sektörde çalışmak zorunda kalacak. Tabi iş bulabilirlerse…

Ekrem Öztürk (İnsan Kaynakları Uzmanı - Human Resources Specialist)'in fotoğrafı.

Ekrem Öztürk

Kırşehir’in tek Çerkez beldesi olan AKÇAKENT'TE doğdum. İş yaşamına 1984 yılında Ankara’da GALKON A.Ş de Çelik Konstrüksiyon Teknisyeni olarak başladım. Daha Fazla...

You may also like...

Bir yanıt yazın